Wnętrze samochodu wykończone skórą naturalną stanowi marzenie wielu miłośników motoryzacji. Trudno im się dziwić. Od wielu dekad skóra uchodzi za symbol elegancji i wysublimowanego poczucia estetyki. Atuty tego wyjątkowego materiału nie są jednak dane raz na zawsze. Tapicerka pozostawiona sama sobie może wkrótce stracić swoje atuty i tym samym stać się symbolem zaniedbania przez właściciela. W celu uniknięcia takiego scenariusza należy zadbać o regularną pielęgnację z wykorzystaniem korzystnych praktyk.
Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście czyszczenie skóry w aucie przez profesjonalistów. Znalezienie renomowanego serwisu świadczącego takie usługi zagwarantuje Tobie przeprowadzenie wszystkich czynności zgodnie z obowiązującą sztuką. Takie podejście może jednak okazać się kosztowne i nie jest jedyną dostępną opcją. Jeśli chodzi o czyszczenie skóry w samochodzie, domowe sposoby również pozwolą na uzyskanie nienagannego efektu końcowego. W tym celu wystarczy postępować według poniższych wskazówek.
Zanim zaopatrzysz się w niezbędne akcesoria i przystąpisz do czyszczenia, warto przyswoić garść informacji na temat materiału, którym będziesz się zajmować. Przede wszystkim należy odróżnić skórę naturalną od ekologicznej. Każdy z tych wariantów będzie wymagać nieco innego podejścia do pielęgnacji.
Jeśli nie masz pewności z jakiego materiału została wykonana tapicerka, przeprowadź szereg testów. Skóra naturalna wykazuje następujące właściwości:
Można powiedzieć, że skóra naturalna w niektórych sytuacjach reaguje podobnie do ludzkiej skóry i tym samym potrzebuje też zbliżonej konserwacji. Jeśli będziesz przebywać długo na mrozie bez założonych rękawiczek, po pewnym czasie naskórek na dłoniach zacznie się łuszczyć i pękać. Z kolei w przypadku nadmiernej ekspozycji na intensywne działanie słońca, możesz spodziewać się przesuszenia skóry w odsłoniętych miejscach. Skórzana tapicerka również kiepsko zniesie styczność z nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi.
Czyszczenie skóry w aucie rozpocznij od przygotowania niezbędnych środków i akcesoriów. Najpierw będziesz potrzebować odkurzacza. Przy jego pomocy usuniesz wszystkie drobne zabrudzenia pokrywające wierzchnią warstwę tapicerki. Mogą to być włosy, sierść czy też ziarenka piasku. Najlepiej usunąć je na samym początku, aby nie przeszkadzały przy przejściu do kolejnych etapów.
Później możesz przejść do właściwego czyszczenia tapicerki przy pomocy chusteczek przeznaczonych do pielęgnacji skóry. W ten sposób odświeżysz materiał i usuniesz zabrudzenia. Chusteczki są nawilżane, ale skóra natychmiast wchłania wilgoć, więc fotele od razu nadają się do ponownego użycia. Sporym atutem tego produktu jest również utworzenie warstwy ochronnej zabezpieczającej materiał przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, np. promieni słonecznych.
Jeżeli napotkasz trwalsze zabrudzenia, których nie jesteś w stanie usunąć przy pomocy chusteczki, możesz sięgnąć po uprzednio przygotowaną szczoteczkę. Pamiętaj jednak, aby unikać gwałtownych ruchów i pocierania z dużą siłą. Skóra naturalna to delikatny materiał, który może ulec uszkodzeniu w wyniku nieodpowiedniego podejścia do czyszczenia.
Regularne czyszczenie skóry w aucie pozwala na trwałe zachowanie jej naturalnych i unikatowych właściwości. Zadbana tapicerka przez długie lata będzie służyć Tobie bez zarzutów i urzekać swoim urokiem. Trzeba też nadmienić, że celem pielęgnacji nie jest wyłącznie utrzymanie walorów estetycznych. Skóra naturalna pochłania również nadmiar wilgoci, a tym samym poprawia komfort podczas jazdy.
Cały zabieg najlepiej byłoby powtórzyć raz na miesiąc. Absolutnym minimum jest czyszczenie skóry w samochodzie raz na kwartał. W samochodzie warto też mieć w pogotowiu chusteczki do rąk, które pomogą w utrzymaniu higieny. Jeśli dostrzeżesz drobne zabrudzenia możesz je natychmiast usunąć. Cały zestaw kosmetyków do samochodu przechowuj w jednym miejscu, aby żadne środki ani akcesoria nie zapodziały się przez przypadek. Do tego celu idealnie sprawdzi się kosmetyczka.
Jeśli już przystępujesz do odświeżenia auta, warto przeprowadzić kompleksowy zabieg pielęgnacyjny. Po gruntownym czyszczeniu sięgnij po zapachy do samochodu. Wykorzystanie renomowanych perfum potrafi całkowicie odmienić oblicze jazdy. Całe doświadczenie stanie się jeszcze pełniejsze. Przy doborze kompozycji zapachowej warto pamiętać o prostej zasadzie. W trakcie cieplejszych miesięcy polecamy odświeżające zapachy, które będą przynosiły wytchnienie od upału panującego na zewnątrz. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się propozycje z kolekcji Senso Car Perfume:
Jesienią i zimą możesz sięgnąć po głębsze aromaty z nutami korzennymi, drzewnymi i skórzanymi. Do tej konwencji idealnie sprawdzą się następujące propozycje: